ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ W SZTUCE TATUAŻU

 

Poznaj pierwsze na świecie studio zajmujące się tatuażami poruszającymi się w Rozszerzonej Rzeczywistości na fakturach 3D! Właścicielka studia Tuszyk Tattoo Agata, w zaciszu swojej pracowni na warszawskim Bemowie poza niesamowitymi tatuażami, pracuje nad aplikacją, która zmieni branżę tatuażu. Młoda, ambitna perfekcjonistka miała już okazję pokazać ruchomy tatuaż podczas Warsaw Tattoo Convention 2023. Jak wygląda tatuaż w rozszerzonej rzeczywistości? Jak można zrobić taki tatuaż? 

 

CZYM JEST INKALITY?

 

Inkality to autorska aplikacja naszego studia, którą na rynek wypuszczamy już w tym roku roku! Innowacyjność polega na łączeniu technologii cyfrowej z rzeczywistym tatuażem na skórze, żeby stworzyć interaktywną, dynamiczną animację zrobionego projektu. Celem aplikacji jest nałożenie ruchomych elementów, animacji i dźwięków na rzeczywisty tatuaż. Kiedy skierujemy swój smartfon, tablet lub okulary AR na tatuaż, aktywują się cyfrowe animacje. Daje to niesamowite wrażenie, jakby tatuaż żył własnym życiem.

Pomysł na stworzenie aplikacji pojawił się w 2020 roku, gdy zdawałam magistra na studiach. Wtedy pomyślałam, że połączenie tatuażu i animacji to innowacyjny pomysł, które dzięki swojej wiedzy technicznej i rysunkowej mogę zrealizować. Bardzo pomogła mi przy tym moja ukochana promotor, dr. Joanna Polak, prof. PJATK. Zasugerowała mi, żeby projekt magisterski łączył moją pracę z pasją do animacji. Jej wsparcie i otwarty umysł pomogły mi skończyć wersję testową projektu, którą pokazałam na obronie. Podczas pandemii, studio, w którym uczyłam się tatuować, zostało zamknięte. Nie przestałam ćwiczyć, cały czas uczyłam się robić tatuaże na sztucznej skórze, miałam też czas na dopracowanie pomysłu na aplikację. Tak zaczęłam urzeczywistniać swój pomysł na wprowadzenie nowych technologii AR do świata tatuażu.

Robienie tatuażu jest jak rzeźbienie w 3D. To dużo więcej niż rysunek na kartce albo tablecie. Projekt trzeba dopasować do anatomii człowieka, wbić igłę na odpowiednią głębokość, w zależności od skóry. Może to ze względu na wykształcenie, patrzę na tatuaż wielopoziomowo. Poza licencjatem z grafiki, mam też magistra z animacji, który ukończyłam w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Myśląc nieszablonowo, podchodzę do tatuowania z innej, też bardziej technologicznej strony.

PIERWSZE KROKI

Na Warsaw Tattoo Convention po raz pierwszy pokazałam szerszej publiczności, jak wygląda mój tatuaż w rozszerzonej rzeczywistości. Było to dla mnie bardzo stresujące, bo boje się przemawiać do tłumu, ale zainteresowanie przeszło moje oczekiwania. Dużo ludzi było ciekawych aplikacji, dopytywali się, jak to działa, kiedy uruchomimy Inkality i jak umówić się na ruchomy tatuaż. W tamtym momencie bazowaliśmy na aplikacji, która jest dostępna w sieci, ale nie spełnia wymagań faktorowania projektów w 3D. Jest przystosowana bardziej do 2D niż 3D, nie uwzględnia anatomii człowieka i nie działa na przezroczystościach. Przez ostatnie lata cały czas udoskonalałam Inkality, żeby była dostosowana stricte do tatuażu.

PRZYSZŁOŚĆ TATUAŻU ZACZYNA SIĘ DZIŚ

Myślę, że połączenie nowego ze starym będzie bardzo ciekawe. Nie wszyscy jeszcze myślą o tatuażach jako o sztuce. Mój dziekan na studiach powiedział, że tatuaż nie jest sztuką. Myślę, że jednak się myli. Połączenie technologii i tatuażu może być fascynujące. Tatuaże medyczne czy AR to przyszłość. Nowe technologie wchodzą do naszego świata w szybkim tempie. Środowisko tatuażystów jest bardzo kreatywne. Widać też, że interesują się nowościami i są na nie otwarci. Jest coraz więcej osób wykształconych, nie tylko po sztukach plastycznych, ale też w innych dziedzinach dlatego sądzę, że jeśli będziemy wspierać się nawzajem, wymieniać doświadczeniem i inspirować a dodatkowo czerpać z nowych technologii to możemy otworzyć nowe, nieograniczone możliwości dla sztuki tatuażu. Skrzyżowanie technologii z tatuażem może poszerzyć horyzonty artystów i dać nowe doświadczenia naszym klientom. Nie będzie już ograniczać nas wyobraźnia, będziemy mogli realizować projekty, jakich do tej pory nie mogliśmy. Chcę żeby moja aplikacja była częścią tych nowości i chce brać w tym udział, bo to będzie fascynujące.

 

 

Zapraszamy was do przeczytania wywiadu o Inkality, przeprowadzonego przez Martę Trzcińską z INKsearch na łamach INKnews:

https://inknews.co/agata-szykula-tatuaz-w-rozszerzonej-rzeczywistosci/

 

Chcesz zrobić tatuaż?

Skontaktuj się!