Ciekawostki

O TATUAŻU

Ciekawostki

Sztuka tatuażu znana jest już od stuleci. Jest to wprowadzeniu tuszu do jej warstwy właściwej znajdującej się około trzech milimetrów pod powierzchnią. Z początku wykorzystywano tatuaże przy obrzędach rytualnych, głównie przez wojowników. Znane są historie rozpowszechnione w kulturach polinezyjskich, gdzie wytatuowani głowy przeciwników były świadectwem zwycięstwa nad wrogami. Słowo tatuaż ma swoje podłoże w samoańskim słowie „tatau” znaczącym „naznaczyć coś lub kogoś”. Na przestrzeni wieków znaczenie tego słowa ulegało zmianie. W dwudziestym pierwszym wieku jest to najczęściej chęć wyróżnienia się i ozdoby. Przez cały ten czas pigmentowanie skóry wyglądało zgoła tak samo. Chciałabym jednak zaproponować inne podejście do tego tematu i położyć nacisk na możliwości wykorzystania w sztuce tatuażu najnowszych technologii, ponieważ uważam, że sztuka ta nie jest tak archaiczna jak mogłaby się wydawać.
Najstarsze udokumentowane ślady tatuażu pochodzą z Egiptu i zostały zauważone na mumii kapłanki, żyjącej ok. 2000 lat p.n.e. Do zrobienia tatuażu użyto metody nakłuwania skóry. Żyjący w V wieku p.n.e. Herodot w jednym ze swoich dzieł opowiada o mężczyźnie przekazującym tajną informację człowiekowi z tatuażem na głowie. Na początku średniowiecza chrześcijanie nosili tatuaże w kształcie ryb, krzyży lub inicjałów Jezusa. Przez innowierców znaki te były uznawane za piętno, przez chrześcijan zaś za symbol jedności. Później zwyczaj ten był potępiany przez Kościół katolicki, Powołując się na Księgę Powtórzonego Prawa (14,2): “Nie będziecie nacinać skóry…”.

Tradycja japońskiego tatuażu jest dużo starsza niż znane nam wzory europejskie. Jego materia tworzyła płynne przejścia pomiędzy rozmyślaniami egzystencjonalnymi a sferami religijnymi które były niezwykle ważne dla ludzi pochodzących z Japonii. Wraz z historią oraz ludzkimi potrzebami rozwijał się warsztat i wzornictwo tatuaży, znacząc szlak ewolucyjny tej sztuki na przestrzeni wieków. Tatuaż miał w tym kraju wiele znaczeń, zaczynając od wierzeń i życia emocjonalnego jak i wiarą w duchy oraz bogów. Piktogram oznaczający przeznaczenie życia i śmierci posiadał określone znaczenie w życiu społecznym. Często widniały na nim sceny religijne oraz wiara w magię przypisaną do ziemi, plemion czy kast. 1 Na przestrzeni lat metody używane w technice tatuażu ulegały zmianom. Objęły zarówno tereny Azji, Chin i Japonii jak i plemiona indoirańskie, semickie, chamickie, indiańskie i indoeuropejskie. W Europie największą ekspansję tatuażu zauważono w XVII wieku. Największą popularnością cieszył się on wśród marynarzy którzy przybijając do wielu portów przywozili ze sobą najnowsze trendy zdobienia skóry z całego świata. W XVIII wieku w Paryżu tatuaż był stosowany przez akuszerki jako symbol rozpoznawczy dla dzieci, aby po porodzie nie doszło do pomyłki.

Współcześnie tatuaże są powszechnie akceptowalną formą wyrażania własnej indywidualności. Jeden z założycieli studia “Dereniowa” w Warszawie Konrad Nowakowski opowiada o zmieniających się opiniach o tatuażu w Polsce w ten sposób:

“…W latach 90. był zupełnie inny klimat. Brak jakichkolwiek wyznaczników, standardów. Zasada była taka, że cokolwiek się zrobiło, było fajne. Wtedy wystarczyło mieć sprzęt, trochę odwagi i kilkanaście tatuaży wykonanych na świńskich skórach, pomarańczach, a później na znajomych. Potem byli klienci, którzy i tak byli zadowoleni, że są tatuaże. Nikt ich nie porównywał, bo nie było takich możliwości.” 2

Tomek Wysocki ze studia “Endorfiny” wypowiada się o współczesnych tendencjach tatuażowych w następujący sposób:
“Tatuaż nie zna granic wiekowych. Do tatuatorów przychodzą zarówno ludzie młodzi, jak i starzy. Istnieje jedynie prawne ograniczenie zakazujące tatuowania osoby niepełnoletniej bez zgody jej rodzica. Rozkwit mody na tatuaż w Polsce nieprzypadkowo zbiegł się z demokratyzacją życia społecznego. Państwo dało obywatelom więcej praw, zaczęli oni również być świadomi swoich możliwości. Powstawały legalne studia tatuażu, które wpisywały się w ogólnoświatowy boom na tatuaż. Młodzi ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych dla siebie warunkach, uznawali tatuaż jako wyraz buntu przeciw panującym zasadom i standardom. Obecnie można się spodziewać coraz większej popularności i tolerancji społecznej na taką formę estetyzacji ciała, uważając ją współcześnie głównie za formę sztuki.”

Chcesz zrobić tatuaż?

Skontaktuj się!